Odzyskiwanie danych jako priorytet firm po utracie danych.

Odzyskiwanie danych Podstawy odzyskiwania danych

Proces odzyskiwania danych polega na odzyskiwaniu informacji zapisanych na urządzeniu pamięci masowej. Choć może się to wydawać czasochłonnym i kosztownym procesem, odzyskiwanie danych może być często wykonywane przez osobę nieposiadającą rozległej wiedzy na temat sprzętu dyskowego. W tym artykule przedstawimy podstawy tego procesu i omówimy, dlaczego może on nie być najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie. Nie chcesz przecież stracić żadnych cennych informacji, popełniając ten błąd. Ale jak to zrobić?

Odzyskiwanie danych to proces uzyskiwania informacji znajdujących się na urządzeniu pamięci masowej

W większości przypadków odzyskiwanie danych jest skuteczne, ale ważne jest, aby zrozumieć, co sprawia, że proces ten kończy się niepowodzeniem. Proces ten nie gwarantuje zachowania plików i nie jest przeznaczony dla osób o słabym sercu. Odzyskanie usuniętych plików może być możliwe, jeżeli komputer nie został zainfekowany wirusami lub nie został nadpisany nową zawartością. Niektóre pliki są po prostu zbyt stare, aby je odzyskać, a inne są zbyt uszkodzone, aby je odzyskać.

Pierwszy etap odzyskiwania danych polega na wyszukiwaniu znanych typów plików. Polega to na przeszukaniu dysku w poszukiwaniu „sygnatur plików”, czyli wzorców, które pomagają zidentyfikować określone typy plików. Na przykład większość plików png zaczyna się od ciągu „%0PNG”, a większość plików MP3 zaczyna się od „ID3”. Korzystając z tych informacji, oprogramowanie do odzyskiwania danych może zidentyfikować sygnatury plików i odzyskać potrzebne dane.

Odzyskiwanie danych można przeprowadzić na wiele sposobów, w zależności od typu urządzenia pamięci masowej i ilości potrzebnych informacji. Specjalista ds. odzyskiwania danych może wykonać to zadanie na miejscu przy użyciu specjalnego oprogramowania lub może wysłać uszkodzone urządzenie do specjalistycznego laboratorium. Wybór zależy od charakteru przypadku utraty danych, ale pierwsze podejście jest często preferowane ze względu na przystępną cenę, poufność, szybkie wdrożenie i brak konieczności dokonywania fizycznych napraw.

Często problemem nie jest samo urządzenie pamięci masowej, ale tablica alokacji plików. Czasami plik jest fizycznie uszkodzony i nie jest już widoczny. Informacje mogą być ukryte w nagłówku pliku, ale proces odzyskiwania nie zawsze kończy się powodzeniem. Proces ten nadal można przeprowadzić za pomocą oprogramowania do odzyskiwania danych, ale nie jest on zakończony, jeżeli pliki są zaszyfrowane lub fizycznie uszkodzone.

Może być wykonywana przez osoby nieposiadające specjalistycznej wiedzy na temat sprzętu napędowego

Samodzielne odzyskiwanie danych może wydawać się trudne. O ile możliwe jest odzyskanie niektórych danych bez znajomości sprzętu dyskowego, to poważniejsze przypadki wymagają pomocy eksperta. Na przykład, jeżeli części plików są całkowicie nieczytelne, konieczna będzie pomoc specjalisty. Specjalista może również przeprowadzić rzeźbienie danych – proces wymagający znajomości struktury plików w celu odzyskania uszkodzonych plików. Wycinanie danych to najskuteczniejszy sposób na przywrócenie utraconych danych bez konieczności kupowania nowych nośników.

Odzyskiwanie danych może być wykonywane przez osoby, które nie mają specjalistycznej wiedzy na temat sprzętu dyskowego, lub przez profesjonalistów posiadających specjalne przeszkolenie. W zależności od stopnia uszkodzenia dysku twardego odzyskanie danych może być w niektórych przypadkach niemożliwe. Jeśli jednak dysk twardy jest fizycznie nienaruszony, odzyskanie danych jest nadal możliwe bez znajomości sprzętu dysku. Przy użyciu odpowiedniego sprzętu i specjalistycznych metod odzyskiwanie danych metodą „zrób to sam” można przeprowadzić za niewielką opłatą.

To jest drogie

Powszechnie panuje błędne przekonanie, że profesjonalne firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych naliczają ryczałtową stawkę za każdy dysk twardy. Niektóre dyski twarde mają wiele punktów awarii, ale inne wymagają więcej pracy niż inne. Zryczałtowane ceny odzyskiwania danych nie odzwierciedlają nakładu pracy potrzebnego do przywrócenia danych. Chociaż można znaleźć firmy, które reklamują się bardzo niskimi cenami, zazwyczaj odzyskują one dane tylko w najprostszych przypadkach. Następnie firmy te uznają resztę danych za niemożliwą do odzyskania.

Koszt odzyskiwania danych nie zależy od ilości danych, ale od czasu potrzebnego na ich odzyskanie. Odzyskanie dziesięciu terabajtów danych z poważnie uszkodzonego urządzenia pamięci masowej może zająć godziny. Może to sprawić, że cały proces będzie bardzo kosztowny. Usługi odzyskiwania danych są również rozliczane według stawek godzinowych. Z tego powodu ważne jest, aby dokładnie ocenić, jakiego typu dane trzeba odzyskać. Należy także upewnić się, że używane urządzenie pamięci masowej nie jest nadpisywane plikami, których odzyskanie może okazać się niemożliwe.

Koszty odzyskiwania danych z urządzeń pamięci masowej mogą wynosić od poniżej 100 USD do ponad 1000 USD. Do odzyskiwania danych można wykorzystać niektóre rozwiązania typu „zrób to sam”, ale większość profesjonalnych rozwiązań wymaga pełnej oceny dysku twardego w celu określenia dokładnego kosztu. Ponadto niektóre metody odzyskiwania danych działają tylko w przypadku urządzeń pamięci masowej, które są uszkodzone logicznie. Należy pamiętać, że metody typu „zrób to sam” nie sprawdzają się w przypadku tego typu odzyskiwania danych, ponieważ wymagają, aby urządzenie znajdowało się w trybie tylko do odczytu.

Odzyskiwanie danych z dysku twardego jest niezwykle trudnym procesem. Odzyskanie 1 TB danych zajmuje więcej czasu niż odzyskanie jednego GB danych. Czas potrzebny do odzyskania jednego GB danych zależy od rodzaju pamięci masowej i szybkości dysku twardego. Proces odzyskiwania danych będzie się znacznie różnił w zależności od tego, czy jest to tradycyjny dysk twardy, czy nowoczesny dysk SSD. Niektóre firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych naliczają opłaty za każdy odzyskany GB danych.

Jest to czasochłonne

Prawdopodobnie przynajmniej raz doświadczyłeś komunikatu „Błąd uszkodzonego dysku twardego” na swoim komputerze. Choć może się to wydawać prostym problemem, odzyskiwanie danych to złożony proces, który zależy od przyczyny uszkodzenia. Jeśli uszkodzony dysk twardy jest zwykłym dyskiem, można rozwiązać problem, podłączając go do innego komputera i naprawiając na nim system operacyjny. W przypadku danych o znaczeniu krytycznym konieczne będzie odzyskanie tych plików na inny dysk twardy.

Pliki przechowywane na dyskach twardych mają wiele nagłówków. Utrudnia to odzyskiwanie usuniętych plików, ale można je przywrócić, jeżeli nagłówki plików pozostały nienaruszone. W wielu przypadkach winowajcą jest tabela alokacji plików. Jednak w wielu przypadkach plik nadal znajduje się na dysku twardym i może zostać odtworzony. Niektóre programy umożliwiają nawet ręczne odtworzenie nagłówków plików. W takim przypadku liczy się czas.

Jest to trudne

Współczesne komputery i urządzenia przenośne są bardziej złożone i podatne na awarie. Jakość i trwałość konsumenckich dysków twardych pogarsza się, urządzenia przenośne są wszędzie, a dane są coraz częściej zaszyfrowane lub ukryte przez złośliwe oprogramowanie. Wszystkie te czynniki składają się na coraz większą złożoność procesu odzyskiwania danych. Na szczęście istnieją techniki odzyskiwania utraconych danych, m.in. metody zwane rzeźbieniem danych (ang. data carving). Techniki te wykorzystują specjalistyczną wiedzę o strukturze plików w celu odzyskania utraconych danych.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]